PROGRAMLAR

 

KSEP DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI

 

KSEP eğitimcilerini bir araya getirerek deneyim paylaşımı için ortam oluşturmak, süpervizyon çalışmalarından elde edilen sonuçlar ışığında programa ilişkin bilgileri tazelemek, geleceğe yönelik adımları planlamak, çeşitli sosyal aktivitelerle motivasyonu arttırmak amacıyla her yıl “KSEP Değerlendirme Toplantısı” yapılmaktadır.

 

İlki İstanbul’da 6-9 Temmuz 2011’de, ikincisi Şanlıurfa’da 10-12 Haziran 2012’de, üçüncüsü ise 2-5 Eylül 2013 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. 2014 yılı değerlendirme toplantısı 16-19 Eylül 2014 tarihleri arasında Diyarbakır'da gerçekleştirildi.

 

17 Eylül 2014'de 28 KSEP Eğitimcisi ve 5 KSEP katılımcısının katıldığı değerlendirme toplantısının açılışını Program Koordinatörü Eylem Karakaya yaptı. Eylem Karakaya KSEP’nın 2013-2014 gelişim sürecini paylaştıktan sonra Yenişehir Belediyesi EPİDEM Kadın Danışma Merkezi KSEP Eğitimi'ne katılan 5 kadın KSEP ile ilgili düşüncelerini ve yaşamlarını nasıl etkilediğini anlattılar:

 

“Burada en önce haklarımızı öğrendik.”

“Bazı bilgilerimizin doğru olduğunu, bazı bilgilerimizin ise ne kadar yanlış olduğunu fark ettik.”

“Eğitimde konuştuklarımızı ben arkadaşlarıma da anlatıyorum. Onlarda bunları bilmiyorlar.”

“EPİDEM'de başka kursalara gelirken bu konular ilgimi çekti, ben de gelmeye devam ettim”.

“Bizim buralarda kadınların hakları pek önemsenmiyor, neleri yapıp yapamayacağımı öğrendim.”

 

İzmir Kadın Dayanışma Derneği’nden Hale Kolay, Sarıyer Belediyesi’nden Çiğdem Algür, Yenişehir Belediye’nden Azize Kaya kendi bölgelerine ilişkin kadın sağlığı sorunlarını paylaştılar. KSEP eğitimcileri Feride Özdağ, Fatoş Eren, İlkay Tanyer ve Mükrüme Dursun KSEP grupları ile ilgili deneyimlerini aktardılar. Jinekoloji ve Kadın Sağlığı" başlığı altında Kadın Akademisi'nden Saliha Aydeniz; "Kadın Çalışmaları, Sağlık ve Yerel Yönetimler" başlığı altında Bağlar Belediyesi Ana-Çocuk Sağlığı Merkezi'nden Dr.Özlem Anlı, "Kadın Sağlığı ve Yasal Süreçler" başlığı altında Avukat Nermin Kaplan paylaşımda bulundular.

 

KSEP eğitmenleri ile Diyarbakır Ziya Gökalp ÇATOM’a ziyarete gidildi. Ziya Gökalp ÇATOM eğitmeni Fatoş Eren ÇATOM çalışmaları ve kadınlara yapılan etkinlikler hakkında KSEP eğitmenlerini bilgilendirdi.

 
34.YIL

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Bize Ulaşın

+90 (212) 257 79 41

info@tapv.org.tr

Turuncu Tasarım 2013 | Powered by TCMS