PROGRAMLAR

               

KSEP Kısa Uygulamalar: Eğitim, Seminer ve Atölye Çalışmalarımız

 

Kadın Sağlığı Eğitimi Programı, ihtiyaç ve talep halinde kadınların toplu olarak yaşadıkları farklı kurum ve alanlarda da verilmektedir. Alan ve kurumun ihtiyacına göre daha kısa süreli eğitimler, günlük seminerler veya atölye çalışmaları düzenlenmektedir. Bu tür eğitimlerimize örnek teşkil edecek bazı çalışmalarımızdan özetleri aşağıda bulabilirsiniz.

                                                                                                 

  • Sığınma evlerinde Kadın Sağlığı Eğitimleri

Sığınmaevlerinde kalan kadınlara kalış sürelerine göre 13 haftalık KSEP ve grubun öncelikli ihtiyacına göre seçilmiş konuların eğitimi verilmektedir.

Diyarbakır, Kartal ve İzmir Kadın Sığınma Evleri’nde çalışan KSEP eğitmenleri şimdiye kadar Diyarbakır, Kartal ve İzmir Kadın Sığınma Evleri'nde bilgi paylaşımında bulunmuşlardır.

 

  • Köy Ziyaretleri  

Köylerde, mahallelerde KSEP gruplarının oluşmasına destek vermek amacıyla KSEP konularından oluşan seminerler düzenlenmektedir.

Van Kadın Derneği’nden KSEP eğitimcisi, Sema Bağış Van’da yaklaşık 20 köyü gezici araçla ziyaret etti ve köylerde 3 gün kalarak Kadın Sağlığı Eğitim Programı’nın bazı modüllerini (cinsel-üreme organları, temizlik, güvenli annelik, üreme sağlığını koruyucu davranışlar…) uyguladı.

 

Eğitimcimiz Sema Bağış aracılığıyla KSEP eğitiminin ulaştığı köyler; Adıgüzel, Ala, Arısu, Atmaca, Çitören, Dibekdüzü, Göllü,Güveçli, Hıdır, Kasımoğlu,Koç,Ocaklı, Özkaynak, Satıbey, Şahgeldi, Tabanlı, Yemlice,Yumru.  Bu ziyaretlerdeki 3’er günlük eğitimle 720 kadına ulaşıldı. 

 

Burhaniye Belediyesi Kadın Danışma Merkezi ve Burhaniye Yardım Sevenler Şubesi Kadın Sağlığı Eğitim Programı’nın bir bölümünü Burhaniye sınırları içindeki 25 köye uyguladılar. Kadın üreme sağlığını koruyucu davranışları içeren eğitimde; kadın üreme organları ve hijyeni, kendi kendine meme muayenesi, gelişimsel kalça çıkığı, rahim ağzı kanseri, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve idrar kaçırma sorunları anlatıldı. Kadın sağlığı eğitmeni Birgül Avdan tarafından verilen eğitimin mekanı olarak kuran kursları, köy kahveleri ve okullar kullanıldı.
34.YIL

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı

Bize Ulaşın

+90 (212) 257 79 41

info@tapv.org.tr

Turuncu Tasarım 2013 | Powered by TCMS